Iohannis despre numirea şefului DIICOT: Voi lua o decizie săptămâna viitoare

Trimisul special al AGERPRES, Florentina Peia, transmite: Preşedintele Klaus Iohannis a anunţat că săptămâna viitoare va lua o decizie cu privire la numirea şefului DIICOT.

"În ce priveşte DIICOT voi lua o decizie săptămâna viitoare", a spus Iohannis, la Bruxelles, unde a participat la Summitul NATO.

El a subliniat că nu negociază cu nimeni propunerea de la DIICOT.

"Aceste chestiuni probabil se negociază de către ministrul Justiţiei înainte să facă propuneri, cel puţin aşa mi s-ar părea logic. Ar fi ciudat să vină ministrul Justiţiei cu o propunere care nu este acceptată de coaliţia majoritară sau de preşedinte. Ne-am întoarce într-o situaţie pe care tocmai am încheiat-o printr-o decizie importantă", a afirmat şeful statului.

Pe 11 iunie, ministrul Justiţiei, Tudorel Toader, i-a transmis preşedintelui Klaus Iohannis propunerea de numire a lui Felix Bănilă în funcţia de procuror-şef al DIICOT, după ce acesta primise aviz favorabil din partea Secţiei pentru procurori a Consiliului Superior al Magistraturii. AGERPRES


populare
astăzi

1 A7, eșecul major / România ratează ținta de autostrăzi, doar 190 km noi în 2026

2 Johnson acuză / Berlinul spera la o capitulare rapidă a Ucrainei înainte de invazie

3 Zero finale la Europene / gimnastica românească, la un minim istoric după Paris 2024

4 Botoșănenii și așteptările salariale: de la 5.000 la 50.000 de lei, un subiect viral

5 Ritchie Blackmore, revenire istorică pe scenă alături de Deep Purple după 33 de ani