Iohannis: E un lucru bun că liberalii au obţinut un vot pentru a sesiza Comisia de la Veneţia

Iohannis: E un lucru bun că liberalii au obţinut un vot pentru a sesiza Comisia de la Veneţia

Preşedintele Klaus Iohannis a declarat, joi, că este un lucru bun faptul că liberalii au obţinut sesizarea Comisiei de la Veneţia pe Legile Justiţiei.

"Mi se pare că este un lucru foarte bun că au obţinut un vot liberalii pentru a sesiza Comisia (de la Veneţia - n.r.). Este un lucru absolut normal, iar în momentul în care primele două legi vor ajunge la mine, pentru că a treia s-a întors în Parlament, voi face o declaraţie pe această temă şi o să vă spun atunci destul de detaliat ce am de gând cu acele legi", a afirmat Iohannis, după ce a vizitat Aerostar SA - Grup Industrial Aeronautic Bacău.

Comisia de Monitorizare a Adunării Parlamentare a Consiliului Europei a aprobat solicitarea PNL de sesizare a Comisiei de la Veneţia pentru exprimarea unui punct de vedere cu privire la modificările Legilor Justiţiei propuse de PSD şi ALDE, potrivit unui comunicat transmis joi AGERPRES. AGERPRES


populare
astăzi

1 Citiți asta, oameni buni! Câți sinecuriști ca ăștia or fi în toată România?

2 BREAKING „Un bârlog de tâlhari” / Președintele Germaniei, atac fără precedent la conducătorii SUA

3 Presa din Ungaria / „Ursula von der Leyen face România măreață. Ce s-a întâmplat este fără precedent”

4 Cine era femeia ucisă de ICE. Proteste în mai multe orașe din SUA după violențele din Minneapolis

5 Trump aprobă sancțiunile împotriva Rusiei, punând presiune pe Putin. Senatul american se pregătește pentru un vot rapid