Iohannis la întâlnirea cu Dăncilă şi Vasilescu: Lucrurile au evoluat pe tema salarizării; vreau să mă edificaţi

Preşedintele Klaus Iohannis a solicitat, marţi, premierului Viorica Dăncilă şi ministrului Muncii, Lia Olguţa Vasilescu, clarificări cu privire la legea salarizării, arătând că există categorii de angajaţi nemulţumiţi şi manifestări sindicale.

"Am dorit, aşa cum am convenit împreună, să avem o discuţie pe tema salarizării fiindcă lucrurile au evoluat şi, după un prim trimestru de aplicare a legii, cred că putem să tragem primele concluzii. Pe de altă parte, vedem că există categorii de salariaţi nemulţumiţi, vedem că există manifestări sindicale şi vreau să mă edificaţi", a spus Iohannis, la începutul întâlnirii.

Preşedintele Klaus Iohannis s-a întâlnit marţi, la Palatul Cotroceni, cu premierul şi cu ministrul Muncii pentru discuţii privind efectele aplicării legislaţiei referitoare la salarizarea bugetarilor. AGERPRES


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 O nouă „realizare” marca Bolojan: Carburanții continuă să se scumpească în România, deși prețul petrolului scade

3 Dezvăluiri din PSD / „Ne-au chemat la Vila Lac și ni s-a spus: «Trebuie să aduceți voturi»” pentru Simion”

4 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

5 Specialiștii Muzeului „Grigore Antipa” fac precizări despre „peștii-iepure” care au apărut în Grecia