Iohannis le cere autorităţilor să înceapă pregătirea manifestărilor pentru marcarea a 30 de ani de la căderea regimului comunist

Preşedintele Klaus Iohannis a solicitat marţi autorităţilor "să dea dovadă de responsabilitate" şi să demareze pregătirile pentru proiectele şi manifestările dedicate marcării a 30 de ani de la căderea regimului comunist.

"Aş vrea să reamintesc tuturor că anul viitor vom marca 30 de ani de la căderea regimului comunist. Va fi un moment extrem de important, în care vom analiza parcursul României postcomuniste şi vom rememora idealurile Revoluţiei din decembrie 1989. Tocmai de aceea, mă aştept ca autorităţile să dea dovadă de responsabilitate şi să demareze, încă de acum, pregătirile pentru proiectele şi manifestările dedicate acestui moment", a declarat Iohannis, la ceremonia de decorare a unor foşti deţinuţi politic, organizată la Palatul Cotroceni.

Şeful statului a precizat că românii îşi doresc să vadă evenimente "cu o simbolistică profundă".

"Românii îşi doresc să vadă evenimente cu o simbolistică profundă, care să ne reamintească tuturor de luptătorii anticomunişti, simboluri ale determinării, curajului şi sacrificiului pentru ţară", a afirmat Iohannis. AGERPRES


populare
astăzi

1 O nouă „realizare” marca Bolojan: Carburanții continuă să se scumpească în România, deși prețul petrolului scade

2 Specialiștii Muzeului „Grigore Antipa” fac precizări despre „peștii-iepure” care au apărut în Grecia

3 Mutarea care i-ar fi fatală președintelui Nicușor Dan / „Anticipatele sunt cea mai bună soluție proastă”

4 DOCUMENT CNSAS / Cum a încercat regimul comunist să ascundă accidentul grav al Elenei Ceaușescu

5 Alarmă pe litoralul european / Bacteria Vibrio se extinde în Marea Mediterană și duce la închiderea plajelor în Spania