Iohannis: O ordonanţă de amnistie şi graţiere ar fi o eroare foarte gravă pentru România

Trimisul special al AGERPRES, Florentina Peia, transmite: Preşedintele Klaus Iohannis a reiterat marţi că o eventuală ordonanţă privind amnistia şi graţierea ar fi o eroare foarte gravă pentru România.

"Ar fi o eroare gravă. O astfel de ordonanţă de amnistie şi graţiere ar fi o eroare foarte gravă pentru România", a spus şeful statului, întrebat ce ar putea face în cazul în care o astfel de ordonanţă ar apărea pe ordinea de zi suplimentară a Executivului, aşa cum s-a întâmplat în cazul OUG 13.

De asemenea, chestionat dacă mai ia în calcul referendumul privind justiţia, preşedintele Klaus Iohannis a răspuns: "Cu siguranţă despre acel referendum o să mai vorbim".

Preşedintele Klaus Iohannis participă, la Viena, la Forumul la nivel înalt Europa - Africa. AGERPRES


populare
astăzi

1 BREAKING Guvernul Veștea, girat de președintele Nicușor Dan, a picat în Parlament

2 Hopa, ce avem noi aici?

3 O informație interesantă

4 Ucraina îl umilește din nou pe Putin. Inovațiile ucrainenilor erodează avantajul numeric al Rusiei

5 Așa arată un maimuțoi al păpușarilor...