Iohannis: Soluţionarea problemei Kosovo va însemna un pas enorm în direcţia europeană pentru zona Balcanilor de Vest

Iohannis: Soluţionarea problemei Kosovo va însemna un pas enorm în direcţia europeană pentru zona Balcanilor de Vest

Soluţionarea problemei Kosovo va însemna un pas enorm în direcţia europeană pentru toată zona Balcanilor de Vest, a afirmat, joi, preşedintele Klaus Iohannis.

"Kosovo este o temă care este complicată şi cred că soluţionarea problemei Kosovo va însemna un pas enorm în direcţia europeană pentru toată zona Balcanilor de Vest şi aici vom rămâne într-o legătură strânsă (...) Noi suntem dispuşi să ne implicăm în găsirea unor soluţii bune pentru întreaga zonă", a declarat preşedintele Iohannis, într-o conferinţă de presă comună cu omologul său sârb, Aleksandar Vucic, la Palatul Cotroceni.

Preşedintele Klaus Iohannis l-a primit joi, la Palatul Cotroceni, pe omologul său sârb, Aleksandar Vucic, care efectuează o vizită oficială la Bucureşti. AGERPRES


populare
astăzi

1 Documente / Această turnătoare a fost timp de 10 ani membră CNA...

2 Românul care l-a consiliat pe Trump anunță ce li se pregătește rușilor și coreenilor. „N-are nicio problemă să recurgă la metode foarte dure”

3 VIDEO „Este cea mai amplă operațiune de transport feroviar din Europa din ultimii 30-40 de ani”

4 O chestie care dă fiori / Oamenii de știință au descoperit ADN uman într-un meteorit vechi de 2 miliarde de ani

5 Are dreptate Mircea Marian / Coaliția de guvernare a mărit taxele și acum nu mai produce nimic