Iolu: Guvernul a mărit alocația de hrană în spitale

Executivul a aprobat, în ședința de miercuri, mărirea alocației de hrană în spitale, aceasta urmând să varieze între 10 și 19 lei pe zi, a anunțat purtătorul de cuvânt al Guvernului, Liviu Iolu.

"S-a adoptat în ședința de guvern o mărire a alocației de hrană în spitale având în vedere evoluția prețurilor la mărfurile alimentare din 2008 până în 2016. Din 2008 nu s-a mai făcut această modificare. (...) A fost făcută o consultare cu medici specialiști nutriționiști de la Institutul de Boli Metabolice și Nutriție, de la Institutul pentru Ocrotirea Mamei și Copilului și alte institute. A fost luat în considerare indicele prețurilor de consum în perioada mai 2008 și iunie 2016, o creștere cu 108%. Alimentația bolnavilor este foarte importantă și în tratament", a afirmat Iolu. El a precizat că sumele vor varia între 10 lei pe zi, pentru bebeluși, și 19 lei pe zi.

Purtătorul de cuvânt a adăugat că, potrivit noii reglementări, astfel de alocări se vor face pentru prima dată și în cazul bolnavilor în regim de hemodializă.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Citiți și voi ce-a ajuns Cioloș...

2 Așa o fi?

3 Foarte interesant!

4 „Nu facem consultări oficiale joi și vineri pentru că doi lideri de partid lipsesc din București. Pe cuvântul lui că așa e? E șocant”

5 Voi ce părere aveți? / Are dreptate omul ăsta?