Iordache: Proiectul de modificare a Legilor Justiției - în procedură de avizare la CSM, Guvern, Consiliul Legislativ

Proiectul de modificare a Legilor Justiției depus de PSD și ALDE se află în procedură de avizare la CSM, Guvern și Consiliul Legislativ, a anunțat, miercuri, Florin Iordache, președintele comisiei speciale parlamentare privind domeniul Justiției.

 Iordache a menționat că, după obținerea avizelor, proiectul urmează să intre în dezbaterea comisiei speciale.

"Ieri (marți — n.r.) o serie de colegi din PSD și ALDE am depus inițiativa care vizează modificări la cele trei Legi — 303, 304, 317. În urma ședinței de Birou permanent, cele trei inițiative au fost repartizate comisiei noastre. Se află în procedură de avizare la CSM, Guvern și Consiliul Legislativ. Săptămâna viitoare, când vom avea avizele de la cele trei instituții, vom intra în dezbatere. Până atunci, rog colegii să se informeze", a transmis Iordache, la ședința comisiei.

El a făcut precizări referitoare la proiect, menționând că acestea conțin două erori materiale. Astfel, la articolul 49 mandatele în funcțiile de conducere ale procurorilor și judecătorilor sunt de trei ani și nu de patru ani, iar la articolul 54 revocarea procurorilor este făcută de președintele României, a explicat Iordache.

AGERPRES


populare
astăzi

1 VIDEO Răsturnare de situație? / „Mai trebuie votată moțiunea de cenzură de marți?" / S-a răzgândit Simion? O nouă țeapă pentru PSD?

2 VIDEO Umbrărescu a adus 5.000 de oameni pe A7, lucrează non-stop și s-a angajat să livreze ceea ce experții consideră imposibil

3 Culisele unui schimb de prizonieri ca în filme. Cine este femeia predată Rusiei la pachet cu trădătorul Bălan

4 Motivul crimei care a îngrozit Elveția: de la viața „perfectă” la buncărul în care o fostă Miss a fost dezmembrată de „soțul perfect”

5 Cea mai seducătoare antrenoare, criticată după ce a leșinat în timpul meciului. Acuzată de prefăcătorie: „De la atâta gesticulat!”