IPJ Prahova: Percheziții în Ploiești și Bărcănești la persoane bănuite de cămătărie și șantaj

Polițiștii de investigații criminale din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) Prahova efectuează joi trei percheziții domiciliare în Ploiești și Bărcănești la persoane bănuite de cămătărie și șantaj.

"Din cercetări au rezultat indicii că, în perioada august 2016 — aprilie 2017, persoanele în cauză ar fi împrumutat bani cu camătă mai multor persoane din județ, pentru recuperarea sumelor apelând la amenințări și șantaj", informează un comunicat al IPJ Prahova transmis, joi, AGERPRES.

Vor fi puse în executare trei mandate de aducere, persoanele depistate urmând a fi conduse la audieri pentru dispunerea măsurilor legale.

La activitate participă și jandarmi din cadrul Grupării Mobile de Jandarmi "Matei Basarab".

AGERPRES


populare
astăzi

1 Pe câți a sunat, toți l-au refuzat. Mircea Lucescu, dezvăluiri incredibile, cu câteva zile înainte să moară

2 De citit...Cam asta încearcă să facă acum PSD-ul cu Bolojan și a ieșit festivalul prostiei...

3 „Aveam nevoie de banii din Fondul de rezervă ca să atenuăm criza din Golf, dar au fost tocați pe nimic”

4 O nouă rivală pentru Meloni? / Numele surpriză care agită politica italiană

5 „Rușii, acasă / ”, strigătul care zguduie Ungaria. 100.000 de oameni, în stradă la Budapesta, împotriva lui Viktor Orban, înaintea alegerilor