Iran: A fost arestat un al doilea fost vicepreşedinte al ţării

Fostul vicepreşedinte iranian Rahim Mashaei a fost arestat, a informat presa locală sâmbătă, la câteva zile după ce un alt vicepreşedinte al ţării a fost închis pentru corupţie, transmite dpa.

Faptele pentru care a fost arestat Mashaei, un aliat apropiat al ex-preşedintelui ultraconservator Mahmoud Ahmadinejad, nu sunt deocamdată clare.

Marţi, fostul vicepreşedinte Hamid Baghaei, de asemenea din timpul conducerii lui Ahmadinejad, a fost trimis la închisoare pentru 15 ani, fiind acuzat de abuz în serviciu, corupţie şi delapidare.

Fostul preşedinte iranian a condamnat arestarea "nejustificată" a lui Mashaei şi a cerut eliberarea lui imediată.

Mashaei a ars vineri o copie scrisă a condamnării lui Baghaei în faţa camerelor de televiziune, gest despre care unii observatori spun că ar putea fi motivul arestării.

Ahmadinejad, care a deţinut puterea între 2005 şi 2013, a fost preferatul conducerii religioase a ţării, iar mulţi dintre oponenţii săi au ajuns la închisoare, în special după realegerea sa disputată în 2009. AGERPRES/ (AS - autor: Vicenţiu Purcărea, editor online: Adrian Dădârlat)


populare
astăzi

1 Înalta Curte a deblocat procesul în dosarul „lovitură de stat”: Călin Georgescu și Horațiu Potra, în judecată

2 Ion Sturza / „Moldovenii risipesc energia României, au arătat degetul mijlociu”

3 Seceta severă dezvăluie Podul lui Constantin cel Mare, o rară minune romană

4 Victor Ponta revine cu un partid nou: cum poate frâna AUR și ajuta președintele în 2028

5 Devastator mesaj! / Fost judecător suprem acuză Curtea de Apel București de „sabotaj” în cazul Negoiță