Iran: Un soldat a deschis focul într-o bază militară, provocând mai mulți morți și răniți

Patru soldați iranieni au fost uciși și alți opt răniți duminică într-o bază militară din apropiere de Teheran, după ce un alt soldat din aceeași unitate a deschis focul asupra lor, transmite AFP.

Potrivit unui comunicat emis de armata iraniană, incidentul petrecut pe un poligon de tragere al bazei aeriene Shahid Lashkari a rezultat 'probabil în urma problemelor psihologice ale soldatului', dar nu este exclusă nici posibilitatea 'descărcării involuntare a armei'.

Televiziunea de stat iraniană a relatat și luna trecută despre un incident similar în care tot într-o unitate militară din apropierea capitalei Teheran un soldat a deschis focul asupra camarazilor săi, ucigând trei dintre ei și rănind alți șase.

AGERPRES


populare
astăzi

1 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

2 Țața convertită la politică, gest de doi lei la adresa „noului dușman al poporului”

3 O nouă postare ciudată a președintelui SUA...

4 Asta e România onestului Nicușor Dan?

5 Rareș Bogdan: „De ce PNL nu trebuie să devină sluga USR” / 1000 de membri PNL, în frunte cu Emil Boc, absentează de la congresul de userizare a PNL...