Iran: Un soldat a deschis focul într-o bază militară, provocând mai mulți morți și răniți

Iran: Un soldat a deschis focul într-o bază militară, provocând mai mulți morți și răniți

Patru soldați iranieni au fost uciși și alți opt răniți duminică într-o bază militară din apropiere de Teheran, după ce un alt soldat din aceeași unitate a deschis focul asupra lor, transmite AFP.

Potrivit unui comunicat emis de armata iraniană, incidentul petrecut pe un poligon de tragere al bazei aeriene Shahid Lashkari a rezultat 'probabil în urma problemelor psihologice ale soldatului', dar nu este exclusă nici posibilitatea 'descărcării involuntare a armei'.

Televiziunea de stat iraniană a relatat și luna trecută despre un incident similar în care tot într-o unitate militară din apropierea capitalei Teheran un soldat a deschis focul asupra camarazilor săi, ucigând trei dintre ei și rănind alți șase.

AGERPRES


populare
astăzi

1 VIDEO Iranul a umblat la „cutia cu maimuțe”?

2 Uite un caz despre ce înseamnă școală și justiție în Ro...

3 Un secret bine păzit, inexpugnabil, al Iranului

4 Onestitate marca USR...

5 Ce se întâmplă oare? / Un editorial care dă de gândit despre PSD. S-a format masa critică pentru măturarea grupării Ciolacu-Grindeanu?