Iranul avertizează Statele Unite să nu mai repete 'greşeala' cu drona

Iranul a declarat că Statele Unite au făcut o "greşeală" trimiţând o dronă de supraveghere în spaţiul său aerian şi a avertizat Washingtonul să nu o mai repete, informează vineri DPA.

"Sperăm că duşmanii noştri nu vor face din nou astfel de greşeli", a declarat vineri purtătorul de cuvânt al Ministerului de Externe iranian, Abbas Mousavi, într-un interviu pentru postul naţional IRIB.

"Am informat ONU şi am depus un protest acolo împotriva acestei încălcări clare şi provocatoare din partea Statelor Unite", a adăugat el.

Pentru a veni în sprijinul afirmaţiilor guvernului, şeful diplomaţiei iraniene Mohammad Javad Zarif a scris pe Twitter ceea ce el a spus că erau coordonatele dronei în momentul când a fost vizată. El a declarat de asemenea că epava dronei doborâte a fost recuperată în apele iraniene.

Potrivit Washingtonului, aparatul fără pilot zbura la 34 de kilometri de coasta iraniană când a fost doborât. AGERPRES


populare
astăzi

1 Domnia de 16 ani a lui Orbán asupra Ungariei se încheie cu o înfrângere zdrobitoare la alegeri. Ce măsuri drastice propune câștigătorul Péter Magyar

2 VIDEO „Să sară permisele / ” Scandal în Poliție, după ce doi agenți s-au filmat în autospecială în timp ce fredonează manele

3 Învingător în alegeri, Peter Magyar cere demisia președintelui Ungariei și anunță unde va face primele vizite în străinătate

4 Val de critici la adresa lui Trump după ce l-a atacat pe suveranul pontif și a publicat o fotografie în care apare îmbrăcat ca Iisus

5 Salariul de 5.000 de lei pentru femeia de serviciu a stârnit controverse: „Dai cu mopul până cazi jos”