Iranul avertizează Washingtonul în legătură cu strâmtoarea strategică Ormuz

Ministrul de externe iranian Mohammad Javad Zarif a avertizat miercuri SUA că vor exista 'consecinţe' dacă Washingtonul încearcă să interzică accesul Iranului la strâmtoarea strategică Ormuz, transmit AFP şi Xinhua.

Guvernul american, care sporeşte presiunea asupra Teheranului, a anunţat în această săptămână că va adopta sancţiuni contra oricărei ţări ce va continua să cumpere petrol iranian. Prin strâmtoarea Ormuz este transportat 20% din petrolul mondial.

''Noi credem că Iranul va continua să-şi vândă petrolul, noi vom continua să găsim cumpărători pentru petrolul nostru şi să utilizăm strâmtoarea Ormuz ca tranzit pentru vânzările noastre de petrol'', a spus Mohammad Javad Zarif la New York, unde a participat la o reuniune a ONU.

''Dar, dacă SUA ar lua măsura nebună de a încerca să ne împiedice să facem acest lucru, atunci ele ar trebui să se pregătească pentru consecinţe'', a adăugat el.

La începutul lunii aprilie, SUA au plasat Garda Revoluţionară iraniană, forţa de elită a regimului de la Teheran, pe lista neagră a ''organizaţiilor teroriste străine''.AGERPRES


populare
astăzi

1 Mafia Nordis contraatacă / Laura Vicol îi face plângere penală lui Siegfried Mureșan: „Acest aservit străinilor mă amenință”

2 Cum afli exact când te poți pensiona. Calculatorul CNPP care arată vârsta de pensionare actualizată

3 „Acum două luni fugea de funcția de premier, acum și-o dorește. A dus PSD la 13%”

4 O influenceriță, refuzată la îmbarcare de Lufthansa din cauza ținutei: „Ești dezbrăcată”

5 Ingredientul care ajută digestia, scade colesterolul și reglează glicemia natural rapid. Opt beneficii cheie