Iranul confirmă informaţiile privind arestarea unui cetăţean american

Iranul confirmă informaţiile privind arestarea unui cetăţean american

Ministerul de Externe iranian a declarat că un cetăţean american, Michael White, a fost arestat în oraşul Mashhad, a anunţat miercuri agenţia de presă de stat IRNA, confirmând informaţii difuzate de media din Statele Unite, transmite Reuters.

The New York Times a relatat luni că White, un veteran al marinei americane în vârstă de 46 de ani, a fost arestat în timp ce vizita Iranul şi este ţinut în închisoare din iulie pe baza unor acuzaţii nespecificate.

Iranul nu a confirmat arestarea înaintea comunicatului purtătorului de cuvânt al ministerului Bahram Qassemi, care nu precizează când a avut loc.

Qassemi a declarat că Iranul a informat guvernul SUA despre arestarea lui White la câteva zile după ce a avut loc.AGERPRES


populare
astăzi

1 VIDEO Uite o chestie care merită văzută și care spune multe despre unele personaje „glorioase” după decembrie 1989...

2 Așa o fi? / Știința oficială i-a declarat lucrările „pseudoștiință”. Colegii râdeau. Presa îl acuza de șarlatanie

3 BREAKING Dispare rețeta de la medicul de familie / „Vă duceți la o farmacie, pe baza CNP-ului sau a cardului de sănătate sau a noii cărți de identitate”

4 „Donald J. Trump m-a violat împreună cu Jeffrey Epstein”. Ce dezvăluie noile documente din dosarele care-l vizează pe infractorul sexual

5 Milionarul român, care s-a lăfăit în banii celor de la Dinamo, a murit singur și uitat de lume. „Îi dădea bani Elenei Cîrstea. S-a separat de soție”