Iranul vrea să blocheze aplicaţia Instagram din cauza conţinutului ''imoral''

Autorităţile de la Teheran vor să interzică aplicaţia Instagram ca urmare a conţinutului său ''imoral'', transmite joi dpa.

''Din păcate, Instagram are conţinut nu doar ilegal, dar şi imoral şi obscen'', a declarat Javad Javadnia, responsabil IT în cadrul Parchetului iranian.

Pentru a pune în aplicare această interdicţie, autorităţile aşteaptă o decizie finală din partea conducerii politice a Iranului, a relatat agenţia de presă Isna.

Aplicaţia Instagram este extrem de populară în Iran, unde milioane de persoane o folosesc pentru a distribui imagini şi înregistrări video. O mare parte a conţinutului - atât din interiorul, cât şi din afara ţării - încalcă regulile stricte ale republicii islamice.

Twitter, Facebook şi serviciul de mesagerie criptată Telegram sunt deja interzise în Iran.

Observatorii politici internaţionali sunt de părere că blocarea reţelelor de socializare online este motivată politic, întrucât acestea sunt folosite deseori de criticii regimului de la Teheran pentru a comunica şi a-şi promova ideile. AGERPRES


populare
astăzi

1 O nouă „realizare” marca Bolojan: Carburanții continuă să se scumpească în România, deși prețul petrolului scade

2 Specialiștii Muzeului „Grigore Antipa” fac precizări despre „peștii-iepure” care au apărut în Grecia

3 Mutarea care i-ar fi fatală președintelui Nicușor Dan / „Anticipatele sunt cea mai bună soluție proastă”

4 DOCUMENT CNSAS / Cum a încercat regimul comunist să ascundă accidentul grav al Elenei Ceaușescu

5 Dezvăluiri din PSD / „Ne-au chemat la Vila Lac și ni s-a spus: «Trebuie să aduceți voturi»” pentru Simion”