Israel: Următoarea audiere în procesul lui Netanyahu, la 5 aprilie

Tribunalul districtual de la Ierusalim a anunţat luni că audierea martorilor în procesul premierului israelian Benjamin Netanyahu, acuzat de corupţie, va începe pe 5 aprilie, după alegerile de la 23 martie, notează AFP.

Benjamin Netanyahu, care susţine că este nevinovat, a fost pus sub acuzare în noiembrie 2019 pentru corupţie, fraudă şi abuz de încredere în trei doare distincte, o premieră pentru un şef al guvernului israelian în timpul mandatului.

El este acuzat că ar fi acceptat în mod repetat cadouri scumpe şi că ar fi încercat să-şi asigure o acoperire mediatică favorabilă în schimbul unor acordării unor avantaje. AGERPRES


populare
astăzi

1 „A devenit partidul capitalistului” / Sfârșitul unuia dintre cei mai importanți actori politici care au dominat România din 1990?

2 O informație care dă fiori...

3 DIICOT i-a identificat pe actorii implicați în scandalul fotografiilor trucate publicate de Lasconi: cine a regizat întâlnirea

4 Viața secretă a Iranului, între chefuri de noapte și operații estetice. „Oamenii reușesc în privat să trăiască dincolo de restricții“

5 Povestea spioanei FSB care s-a îndrăgostit de o americancă infiltrată în serviciile ucrainene