Israelul deschide focul asupra a patru persoane care îi ameninţau frontiera cu Siria (armată)

Armata israeliană a deschis focul asupra a patru persoane care aruncau explozibili lângă o barieră de securitate de-a lungul frontierei cu Siria pe platoul Golan, se arată într-un comunicat emis luni şi citat de France Presse.

"Trupele noastre şi aviaţia au tras asupra grupului şi l-au lovit", potrivit armatei, care a precizat că nu au existat victime israeliene în această acţiune.

Tensiunile dintre Israel şi Siria sunt încă foarte puternice.

Luna trecută, elicoptere israeliene au lovit ţinte militare din sudul Siriei ca represalii la tiruri anterioare de "muniţii" asupra Israelului.

Israelul nu a acuzat direct Damascul pentru aceste tiruri, dar a declarat că consideră guvernul sirian responsabil pentru incident.

Mai multe media israeliene au susţinut că intervenţiile israeliene se explică prin ameninţarea crescută din partea Hezbollahului, grupul şiit libanez susţinut de Iran, cu o prezenţă semnificativă în Siria.

Luna trecută, cinci combatanţi sprijiniţi de Iran au fost ucişi într-o lovitură de rachetă israeliană la sud de capitala siriană, Damasc, potrivit Observatorului Sirian pentru Drepturile Omului. AGERPRES


populare
astăzi

1 „Sub conducerea lui Grindeanu, partidul se duce în cap” / Un primar PSD își anunță demisia

2 Descoperire majoră în oncologie: amivantamab, tratamentul care a făcut să dispară complet unele tumori, disponibil și la noi în țară

3 „O simplă oficină de spionaj într-un loc strategic”. Adrian Papahagi explică de ce închiderea Consulatului rus din Constanța este un semnal istoric

4 Cum și-a construit Radu Mazăre resortul de 1,5 milioane de euro din Madagascar: O provocare mai mare decât cele trei mandate din Constanța

5 De ce evită Casa Albă un răspuns direct după cel mai grav incident din România? Explicațiile analiștilor privind strategia administrației Trump