Italia: Au fost arestați doi români care furau prin ruinele din Amatrice (presă)

Poliția italiană a arestat luni două persoane care au furat obiecte de valoare prin ruinele din Amatrice, orașul cel mai afectat de seismul din 24 august, scrie publicația El Mundo.

Potrivit Ministerului italian de Interne, cei doi sunt un bărbat și o femeie care au sustras îmbrăcăminte, bani și obiecte de uz casnic din imobilele abandonate, distruse parțial sau direct din molozul rezultat în urma prăbușirii unor clădiri. Presa susține că acești doi presupuși hoți sunt români.

Poliția italiană supraveghează permanent clădirile devenite ruine după cutremur și au fost suplimentate efectivele care strâng obiectele personale ale supraviețuitorilor astfel încât aceștia să-și poată recupera cât mai multe lucruri înainte ca imobilele lor să fie demolate.

AGERPRES


populare
astăzi

1 „Ne furau banii, își cumpărau case și mașini de câteva sute de mii de dolari. Lor nu le pasă deloc de oameni, vor fura totul!”

2 Războiul intern din PSD / Jocurile de culise

3 CTP vede o lovitură de stat și îl compară pe Nicușor Dan cu Popa Prostu’

4 Ruptură în PSD. Grindeanu îi cere Victoriei Stoiciu să plece și din Parlament. Reacția senatoarei

5 „Nu votez moțiunea împotriva celui mai competent premier de la Revoluție până acum”