Italia interzice intrările din Serbia, Kosovo şi Muntenegru din cauza coronavirusului

Italia a interzis joi intrarea pe teritoriul său a persoanelor din Serbia, Kosovo şi Muntenegru, pentru a evita primirea de cazuri de coronavirus, informează Reuters.

Intrarea în Italia este interzisă pentru toţi cei care s-au aflat în cele trei teritorii în ultimele 14 zile.

Ministrul sănătăţii, Roberto Speranza, a declarat că "în lume epidemia este în cea mai grea fază. Avem nevoie de atenţie maximă pentru a apăra progresele făcute până acum'.

Săptămâna trecută, guvernul de la Roma a interzis intrările în Italia din 13 ţări unde consideră că rate de infectare cu coronavirus este prea ridicată: Armenia, Bahrein, Bangladesh, Brazilia, Bosnia-Herţegovina, Chile, Kuweit, Macedonia de Nord, Republica Moldova, Oman, Panama, Peru şi Republica Dominicană. AGERPRES


populare
astăzi

1 Încă o dovadă a prostiei crase a lui Câciu, de două ori ministru PSD...

2 „Dacă v-ați afla într-o barcă cu Bolojan și Grindeanu, pe care l-ați arunca?” Răspunsul dat de Nicușor Dan

3 Așa o fi?

4 Povestea cercetătoarei române briliante de care se tem hackerii și giganții tech. Americanii au inclus-o în topul celor mai străluciți savanți

5 Detaliul de la strângerea de mână dintre Trump și Xi Jinping care i-a uimit pe experții în limbajul corpului