Iulia Motoc a fost aleasă judecător al Curții Penale Internaționale

Iulia Motoc a fost aleasă judecător al Curții Penale Internaționale

Iulia Motoc a fost aleasă judecător al Curții Penale Internaționale, în turul doi al alegerilor, conform informațiilor G4Media.

Este a doua poziție similară pentru România după ce Bogdan Aurescu a fost ales judecător al Curții Internaționale de Justitie.

Iulia Motoc, actual judecător la Curtea Europeană a Drepturilor Omului (CEDO), a anunțat în martie, pe contul de Facebook, că a câștigat selecția pentru Curtea Penală Internațională.

”Onorată să anunț că am câștigat selectia pentru candidatura României la Curtea Penală Internațională. Sper sa reprezint cu onoare si succes România. Justiția penală internațională este in centrul lumiii contemporane a tragediei contingente a razboiului, acum atât de aproape de noi”, a scris Motoc pe Facebook.

G4Media a scris încă din 2 martie că selecția organizată de Ministerele Afacerilor Externe și al Justiției pentru un post de judecător la Curtea Penală Internațională (CPI) a fost câștigat de Iulia Motoc.



populare
astăzi

1 Corina Caragea, luată prin surprindere în vacanța din Doha: „Te măriți cu mine? Du-te dracu!”

2 CTP critică atitudinea lui Drulă după alegerile din Capitală: schimbare de ton care „dezgustă”

3 Postarea lui Tusk care a aprins X-ul: mesaj direct către Washington, devenit viral în mai puțin de o zi

4 Avertismentul unui politolog / „În Federatia Rusă se înmulțesc semnele unei mobilizări generale mascate”

5 Reuters, despre alegerile din București: „Va exista o schimbare în echilibrul de putere”