Jaf armat pe aeroportul din Tirana: Un vehicul blindat, ce transporta o mare sumă de bani, a fost atacat

Trei persoane înarmate și mascate au atacat joi un vehicul blindat pe platforma aeroportului din capitala Albaniei, Tirana, în timp ce agenții de securitate mutau o mare sumă de bani din acest vehicul într-un avion care urma să decoleze către Italia, transmite agenția EFE.

Potrivit poliției, banii aparțin unei bănci albaneze, iar un post local de televiziune afirmă că atacatorii, care ar fi pătruns pe platformă cu un autoturism, ar fi tras câteva focuri de armă în aer, dar nu s-au înregistrat răniți.

Deocamdată nu se cunoaște suma de bani furată, dar presa speculează că ar fi vorba de circa trei milioane de euro.

Poliția a găsit ulterior un autoturism incendiat și abandonat pe o stradă secundară din apropierea aeroportului. Un important dispozitiv de forțe de ordine a fost desfășurat în zonă pentru găsirea autorilor jafului.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Cine este omul de afaceri român găsit mort în munți, la cascadele Tre Santi din Italia. Sergiu avea 46 de ani și doi copii

2 De citit... / Din acest material rezultă clar încotro se îndreaptă Lumea...

3 Ce a descoperit un cunoscut vlogger în țara pe care toți o dau ca model României: „M-am înșelat amarnic”

4 „Aș fi putut să am doar grădinița sau 4 clase”. Aroganța șefului CJ Ilfov, Hubert Thuma, în scandalul CV-ului: „Am fost ales de oameni”

5 Epstein a dus o româncă „foarte drăguță” la Palatul Buckingham pentru prințul Andrew: „Niciun bărbat nu se uită la hainele tale”