Jandarmeria Bucureşti: Un al doilea jandarm, confirmat pozitiv cu COVID-19

Un al doilea jandarm din cadrul Direcţiei Generale de Jandarmi a Municipiului Bucureşti a fost confirmat pozitiv cu COVID-19, informează reprezentanţii DGJMB.

Potrivit sursei citate, în urma verificărilor efectuate, jandarmul respectiv a contactat virusul în cadrul familial, de la o rudă.

"Menţionăm că, încă de la momentul în care jandarmul a fost considerat suspect de contactarea virusului, s-au dispus toate măsurile necesare pentru prevenirea răspândirii. Acesta a raportat imediat, iar la nivelul unităţii au fost luate, de urgenţă, toate măsurile necesare referitoare la izolarea lui şi a celor cu care a intrat în contact, conform procedurii anchetei epidemiologice", precizează Jandarmeria.

În cazul primului angajat al DGJMB confirmat pozitiv, instituţia precizează că subofiţerul a raportat cu celeritate posibila contactare a virusului încă din primul moment în care a luat cunoştinţă de acest lucru.

"Având în vedere faptul că în spaţiul public au fost lansate acuzaţii la adresa sa, conducerea instituţiei a decis să informeze unitatea de parchet competentă, pentru lămurirea tuturor aspectelor", arată sursa citată. AGERPRES


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 O nouă „realizare” marca Bolojan: Carburanții continuă să se scumpească în România, deși prețul petrolului scade

3 Dezvăluiri din PSD / „Ne-au chemat la Vila Lac și ni s-a spus: «Trebuie să aduceți voturi»” pentru Simion”

4 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

5 Specialiștii Muzeului „Grigore Antipa” fac precizări despre „peștii-iepure” care au apărut în Grecia