Japonia: Dobânzile la titlurile de stat pe 10 ani au scăzut la zero

Dobânzile la noile obligațiuni ale statului japonez cu scadență la zece ani au scăzut marți la nivelul de 0%, o mișcare precipitată ce a fost provocată de prăbușirea burselor mondiale și recenta adoptare de către Banca Japoniei (BoJ) a dobânzilor negative, transmite AFP.

Potrivit agenției Bloomberg News, este pentru prima dată când randamentul acestor titluri coboară la un nivel atât de scăzut pentru o economie din G7, grupul celor mai industrializate șapte state ale lumii.

AGERPRES


populare
astăzi

1 „Ne furau banii, își cumpărau case și mașini de câteva sute de mii de dolari. Lor nu le pasă deloc de oameni, vor fura totul!”

2 SURSE Guvernul Bolojan e ca și picat, moțiunea va fi votată de cel puțin 270 de parlamentari. Cătălin Predoiu, premierul agreat la Cotroceni

3 Războiul intern din PSD / Jocurile de culise

4 „Nu votez moțiunea împotriva celui mai competent premier de la Revoluție până acum”

5 Ruptură în PSD. Grindeanu îi cere Victoriei Stoiciu să plece și din Parlament. Reacția senatoarei