Japonia plănuieşte graţierea a 600.000 de condamnaţi, cu ocazia urcării pe tron a lui Naruhito (presă)

Guvernul japonez intenţionează să graţieze un număr de aproximativ 600.000 de persoane condamnate pentru infracţiuni minore, măsura ce ar urma să fie luată cu ocazia ceremoniei de urcare pe tron a împăratului Naruhito, programată pe 22 octombrie, a scris cotidianul Mainichi Shimbun de miercuri, citând surse guvernamentale neidentificate, transmite Reuters.

Persoanelor graţiate le vor fi ridicate interdicţiile de exercitare a unor drepturi, afirmă cotidianul.

În Japonia, persoanelor condamnate şi amendate li se interzice, timp de 5 ani, să obţină licenţe de medici, asistente medicale sau în alte câteva profesii.

Întrebat despre planurile de amnistie, şeful Secretariatului general al guvernului, Yoshihide Suga le-a declarat reporterilor: 'Analizăm în prezent problema cu atenţie. Mă abţin de la a comenta cu privire la detalii'.

În 1990, cu ocazia ceremoniei de la urcare pe tron a fostului împărat Akihito, au fost graţiate 2,5 milioane de persoane condamnate.

Akihito este primul monarh japonez care a abdicat, în aprilie 2019.AGERPRES


populare
astăzi

1 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

2 Țața convertită la politică, gest de doi lei la adresa „noului dușman al poporului”

3 O nouă postare ciudată a președintelui SUA...

4 Rareș Bogdan: „De ce PNL nu trebuie să devină sluga USR” / 1000 de membri PNL, în frunte cu Emil Boc, absentează de la congresul de userizare a PNL...

5 Viitorul Guvern Veștea / Marian Neacșu, vicepremier și la Interne, alături de lista completă a miniștrilor