Japonia: Prim-ministrul Shinzo Abe ar putea vorbi despre problemele sale de sănătate în această săptămână (media)

Prim-ministrul japonez Shinzo Abe intenţionează să organizeze o conferinţă de presă cât mai curând în această săptămână cu privire la problemele sale de sănătate după ce vizitele recente la un spital au alimentat îngrijorările publicului, a relatat marţi presa locală, citată de Reuters.

Abe a vizitat luni un spital din Tokyo pentru a doua oară în câteva zile, spunând că a primit rezultatele unei examinări efectuate săptămâna trecută şi a fost supus unor controale suplimentare.

El le-a declarat reporterilor după vizită că vrea să vorbească din nou mai târziu despre testele sale medicale.

Canalul TV Tokyo, citând o sursă guvernamentală, a declarat marţi că conferinţa de presă ar putea avea loc cât mai curând în această săptămână pentru a oferi o actualizare cu privire la starea de sănătate a lui Abe, precum şi măsuri suplimentare împotriva COVID-19.

Întrebat despre planurile pentru o conferinţă de presă, în timpul unui briefing regulat marţi, purtătorul de cuvânt al guvernului Yoshihide Suga s-a referit la comentariile lui Abe din ziua precedentă fără a elabora mai mult.AGERPRES


populare
astăzi

1 Mafia Nordis contraatacă / Laura Vicol îi face plângere penală lui Siegfried Mureșan: „Acest aservit străinilor mă amenință”

2 „Acum două luni fugea de funcția de premier, acum și-o dorește. A dus PSD la 13%”

3 Atacul iranian devastator asupra bazei navale americane din Bahrain: Noi dezvăluiri despre pagube și o reconsiderare strategică a SUA

4 Eugen Tomac explică de ce Nicușor Dan este considerat „pesedist”

5 O influenceriță, refuzată la îmbarcare de Lufthansa din cauza ținutei: „Ești dezbrăcată”