Jens Stoltenberg anunţă că NATO va crea un centru spaţial în Germania

Alianţa Nord-Atlantică va crea un nou centru spaţial în Germania pentru a contracara ameninţările din partea Chinei şi Rusiei, a anunţat miercuri secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg, potrivit DPA.

Centrul spaţial va fi instalat la Ramstein, o bază aeriană a NATO şi SUA în sud-vestul Germaniei, în apropiere de graniţa cu Franţa, a spus el.

"Unele state, între care Rusia şi China, dezvoltă sisteme care pot 'orbi', dezactiva sau doborî sateliţi", a precizat Stoltenberg.

"Spaţiul este esenţial pentru capacitatea noastră de a naviga, de a comunica şi de a detecta lansările de rachete. Iar comunicaţiile prin satelit rapide, eficiente şi sigure sunt vitale pentru trupele NATO", a adăugat secretarul general al Alianţei Nord-Atlantice.

În acest scop, miniştrii apărării din NATO vor decide în cadrul unei întâlniri care va avea loc joi să creeze noul centru, a mai precizat el, adăugând că acesta va fi folosit pentru a împărtăşi informaţii despre potenţiale ameninţări asupra sateliţilor şi pentru a coordona activităţi.

"Scopul nostru nu este să militarizăm spaţiul, ci să sporim conştientizarea din partea NATO a provocărilor din spaţiu şi capacitatea noastră de a le face faţă", a declarat Stoltenberg.

Miniştrii apărării ar urma de asemenea să discute despre misiunile de instruire din Afganistan şi despre pandemia de COVID-19. AGERPRES


populare
astăzi

1 Dezvăluirile unui fost agent CIA despre jocurile de culise din Orientul Mijlociu: „N-ar fi pentru prima dată când face asta”

2 Așa o fi?

3 Foarte interesante amănunte...

4 „I-am livrat șefului Poliției genți pline cu bani. O parte erau pentru Orbán” / Dezvăluirile unui fost interlop din Budapesta

5 Lumea rămâne fără petrol? / Ce spune Goldman Sachs