JO 2018 - Biatlon: Suedeza Hanna Oeberg, campioană olimpică la 15 km individual; Eva Tofalvi, pe 84

Suedeza Hanna Oeberg a cucerit medalia de aur în proba feminină de 15 km individual din cadrul concursului de biatlon al Jocurilor Olimpice de iarnă de la PyeongChang, desfăşurată joi, în timp ce românca Eva Tofalvi a ocupat locul 84.

Oeberg, în vârstă de 22 ani, care nu a ratat nicio ţintă la tir, a fost cronometrată în 41min.07sec.2/10, reuşind să o devanseze cu 24,7 secunde pe Anastasiya Kuzmina din Slovacia, medaliată cu argint, în timp ce pe poziţia a treia s-a clasat germanca Laura Dahlmeier, la 41,2 secunde, care a intrat în posesia medaliei de bronz.

Reprezentanta României, Eva Tofalvi, s-a clasat pe locul 84 (din 87 de sportive), încheind cursa la peste 11 minute de învingătoare. Pentru Tofalvi, care participă la a şasea sa Olimpiadă de iarnă, a fost ultima cursă la PyeongChang.

Pentru Laura Dahlmeier, aceasta este a treia medalie pe care a obţinut-o la actuala ediţie a Jocurilor Olimpice, după cele două de aur cucerite la sprint 7,5 km şi urmărire 10 km.