JO 2018 - Hochei: OAR (Sportivii olimpici din Rusia) au câştigat titlul olimpic după 26 ani

Sportivii olimpici din Rusia, mari favoriţi ai turneului olimpic de hochei pe gheaţă, au câştigat medalia de aur după o aşteptare de 26 ani, după ce au învins duminică în finală la mare luptă Germania cu 4-3 (1-0, 0-1, 2-2, 1-0), după prelungiri, în cadrul Jocurilor Olimpice 2018 de la PyeongChang.

Cu un minut înainte de finalul meciului, Germania era la conducere cu 3-2, dar ruşii au reuşit să egaleze când mai erau 55 de secunde prin Nikita Gusev şi au trimis meciul în prelungiri, unde Kirill Kaprizov a marcat golul decisiv în minutul 70 şi a adus al 9-lea titlul olimpic pentru jucătorii ruşi.

Ruşii aveau în palmares 8 titluri olimpice, dar ultimul data din 1992. Ei au mai jucat apoi finala doar în 1998 la Nagano.

Germania a fost marea revelaţie a competiţiei, după ce a eliminat Suedia, argint la Soci, şi Canada, campioana olimpică a ultimelor două ediţii. Este a treia medalie pentru germani la hochei, după cele de bronz de la Lake Placid (1932) şi Innsbruck (1976), ultima cucerită de fosta RDG.
AGERPRES/(editor Teodor Ciobanu, editor online: Ada Vîlceanu)


populare
astăzi

1 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

2 Țața convertită la politică, gest de doi lei la adresa „noului dușman al poporului”

3 O nouă postare ciudată a președintelui SUA...

4 Rareș Bogdan: „De ce PNL nu trebuie să devină sluga USR” / 1000 de membri PNL, în frunte cu Emil Boc, absentează de la congresul de userizare a PNL...

5 Viitorul Guvern Veștea / Marian Neacșu, vicepremier și la Interne, alături de lista completă a miniștrilor