JO 2018 - Patinaj viteză: Japoneza Nao Kodaira a câştigat aurul la 500 m; Alexandra Ianculescu, pe ultimul loc

Sportiva japoneză Nao Kodaira a câştigat medalia de aur la patinaj viteză pe distanţa de 500 m, duminică, la Jocurile Olimpice de iarnă de la PyeongChang (Coreea de Sud), în timp ce românca Alexandra Ianculescu a ocupat ultimul loc, 31.

Kodaira s-a impus cu timpul de 36 sec 94/100, nou record olimpice, doborând performanţa stabilită de Lee Sang-Hwa (Coreea de Sud), 37 sec 28/100, în 2014.

Lee Sang-Hwa, campioană la Vancouver şi Soci, s-a clasat pe locul al doilea, la 39/100, podiumul fiind ocupat de Karolina Erbanova (Cehia), la 40/100.

Kodaira a cucerit a doua sa medalie la PyeongChang, după argintul de la 1.000 m.

Alexandra Ianculescu a ocupat ultimul loc, 41, cu timpul de 40 sec 70/100.

Clasament final:
1. Nao Kodaira (Japonia) 36.94
2. Lee Sang-Hwa (Coreea de Sud) 37.33
3. Karolina Erbanova (Cehia) 37.34
4. Vanessa Herzog (Austria) 37.51
5. Brittany Bowe (SUA) 37.53
6. Jorien ter Mors (Olanda) 37.53
7. Angelina Golikova (sportivă olimpică din Rusia) 37.62
8. Arisa Go (Japonia) 37.67
9. Yu Jing (China) 37.81
10. Marsha Hudey (Canada) 37.88
.......................................................
31. Alexandra Ianculescu (România) 40.70
AGERPRES (editor: Mihai Ţenea, editor online: Anda Badea)


populare
astăzi

1 Citiți cu atenție ce spune omul ăsta despre actuala situație din România!

2 Imaginea zilei în România...

3 N-a avut gusturi rele Bill Gates...

4 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

5 Foarte interesante amănunte...