JO 2018: Echipajul feminin de bob-2 al României, locul 16 după două manşe

Echipajul feminin de bob-2 al României, alcătuit din Maria Adela Constantin şi Andreea Grecu, ocupă locul 16 după primele două manşe, desfăşurate marţi, la Jocurile Olimpice de iarnă de la PyeongChang.

Româncele au ocupat poziţia a 12-a în prima manşă (51 sec 17/100), dar în manşa secundă s-au clasat pe 15 (51 sec 40/100), fiind pe 16 la timpul cumulat (1 min 42 sec 57/100).

Cel mai bun timp a fost reuşit de echipajul german Mariama Jamanka/Lisa Buckwitz, 1 min 41 sec 26/100. La start s-au aliniat 20 de echipaje.

Ultimele două manşe ale concursului vor avea loc miercuri (13,40, ora României, respectiv 15,00).

Clasament după după manşe:
1. Germania (Mariama Jamanka/Lisa Buckwitz) 1:41.26
2. SUA (Elana Meyers Taylor/Lauren Gibbs) 1:41.33
3. Germania (Stephanie Schneider/Annika Drazek) 1:41.56
4. SUA (Jamie Greubel Poser/Aja Evans) 1:41.58
5. Canada (Kaillie Humphries/Phylicia George) 1:41.60
..................................................................................
16. România (Maria Constantin/Andreea Grecu) 1:42.57
....
AGERPRES (autor: Mihai Ţenea, editor: Mircea Lazaroniu, editor online: Gabriela Badea)


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 O nouă „realizare” marca Bolojan: Carburanții continuă să se scumpească în România, deși prețul petrolului scade

3 Dezvăluiri din PSD / „Ne-au chemat la Vila Lac și ni s-a spus: «Trebuie să aduceți voturi»” pentru Simion”

4 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

5 Specialiștii Muzeului „Grigore Antipa” fac precizări despre „peștii-iepure” care au apărut în Grecia