JO 2018: Preşedintele Belarus a sesizat CIO după ce campionul la freestyle, Anton Kuşnir, nu a ajuns în finala competiţiei

JO 2018: Preşedintele Belarus a sesizat CIO după ce campionul la freestyle, Anton Kuşnir, nu a ajuns în finala competiţiei

Preşedintele statului Belarus, Alexander Lukaşenko, s-a plâns preşedintelui Comitetului Internaţional Olimpic (CIO), Thomas Bach, după ce campionul olimpic la schi acrobatic (freestyle), Anton Kuşnir, nu s-a calificat în finala probei la JO de la PyeongChang, considerând că acesta a fost defavorizat de arbitri, scrie Reuters.

Kuşnir, câştigătorul aurului olimpic la sărituri, la Soci, spera să-şi apere titlul, însă nu a ajuns în ultimul act din cauza scorului slab obţinut în calificări, el ratând accederea în finală.

Lukaşenko, un mare iubitor al sporturilor de iarnă, a spus că a depus sesizare la CIO după decizia arbitrilor.

"Pur şi simplu au vrut să-l elimine înainte de finală pe deţinătorul titlului. Am vrut să tragem un semnal de alarmă, cu ministrul de Externe, am trimis o scrisoare preşedintelui Bach. I-am spus tot ce cred'', a menţionat Lukaşenko. AGERPRES


populare
astăzi

1 Voi ați citit ce scrie Ana Birchall despre ce urmează să se întâmple după decizia judecătoarei Savonea în cazul Voiculescu?

2 Citiți asta / Aceste porcării transpartinice au îngropat România....

3 „Venea Mercedesul şi mă lua dimineaţa, aveam apartament în închisoare, puteam să aduc 100 de femei!”

4 Noua Eră / Priviți cu cine s-a căsătorit acest japonez de 53 de ani!

5 BREAKING „L-am chemat să ocupe o poziție la București”