JO 2020 - Box: Claudia Nechita, învinsă la puncte în sferturile cat. 57 kg

Pugilista română Maria Claudia Nechita a fost învinsă la puncte de japoneza Sena Irie, cu 3-2, în sferturile de finală ale cat. 54-57 kg, miercuri, la Jocurile Olimpice de la Tokyo.

Claudia Nechita a făcut o primă rundă foarte bună, dar numai trei dintre cei cinci arbitri au văzut-o câştigătoare (2-3), apoi japoneza a dominat repriza secundă, lovind mai clar mai ales cu dreapta, primind decizia din partea tuturor arbitrilor, pentru ca Nechita, care a încercat să recupereze şi s-a aruncat în luptă, să fie văzută învingătoare de trei arbitri în ultima rundă.

Un singur arbitru a văzut că Irie a câştigat toate cele trei reprize, în rest ceilalţi patru i-au acordat măcar o repriză româncei.

Nechita a adus prima victorie boxului feminin românesc la Jocurile Olimpice în optimile de finală, în faţa somalezei Ramla Said Ahmed Ali.

Claudia Nechita va ocupa locul 5 în clasamentul final al categoriei.

România a avut doar doi boxeri la Jocurile Olimpice, Cosmin Gîrleanu pierzând în primul tur la cat. 52 kg, în faţa bulgarului Daniel Asenov.
AGERPRES (AS-autor: Mihai Ţenea, editor: Vlad Constantinescu, editor online: Ady Ivaşcu)

3 VIDEO Cea mai mare afacere a Securității / „Era o adevărată fabrică de bani. Nu știu dacă mai era cineva în România acelor ani care să câștige atât de m…

4 VIDEO Ce a căutat Piedone la Istanbul?

5 S-a dat „liber la Rusia”? / „Sunt deja țări care au furnizat Ucrainei aceste arme fără condiții”