JO 2020 - Fotbal: Brazilia a cucerit al doilea titlu consecutiv de campioană olimpică

Selecţionata masculină de fotbal a Braziliei şi-a apărat cu succes titlul olimpic cucerit în 2016, la Rio, reuşind să învingă cu scorul de 2-1 după prelungiri reprezentativa Spaniei, în finala JO 2020, disputată sâmbătă la Yokohama.

Selecao a deschis scorul prin Matheus Cunha, în finalul primei reprize (45+2), însă ibericii au restabilit egalitatea în repriza secundă, prin Mikel Oyarzabal (61).

Golul victoriei brazilienilor a fost marcat în minutul 108 de Malcom, fostul jucător al lui FC Barcelona.

Graţie acestui succes, căpitanul reprezentativei Braziliei, Dani Alves (38 ani) şi-a adăugat al 44-lea trofeu în palmaresul său deja excepţional.

Pentru fotbalul spaniol, aceasta este a treia medalie olimpică de argint, după cele cucerite la JO de la Antwerp (1920) şi Sydney (2000).

Medalia de bronz a fost cucerită de Mexic, care a învins vineri Japonia (3-1) în meciul pentru locul al treilea.

În finala de pe Stadionul Internaţional din Yokohama au evoluat formaţiile:

Brazilia: Santos - Dani Alves, Nino, Diego Carlos, Arana - Douglas Luiz, Bruno Guimaraes - Antony (Menino, 112), Claudinho (Reinier, 106) - Cunha (Malcom, 91), Richarlison (Paulinho, 114). Selecioner: Andre Jardine.
Spania: Unai Simon - Oscar Gil (Vallejo, 91), Eric García, Pau Torres, Cucurella (Miranda, 91) - Zubimendi (Moncayola, m.111), Mikel Merino (Carlos Soler, 46), Pedri; Asensio (Bryan Gil, 46), Oyarzabal, Dani Olmo. Selecţioner: Luis de la Fuente.
Arbitru: Chris Beath (Australia).

AGERPRES (AS/editor: Mihai Dragomir, editor online: Adrian Dădârlat)

5 Eduard Hellvig, atac dur la medicul Cîrstoiu: „Când spectacolul începe să fie fluierat, își iau trusa de machiaj și își văd de drum”