JO 2020 - Karate: Spanioloaica Sandra Sanchez, prima campioană olimpică din istorie

Karateka spaniolă Sandra Sanchez Jaime a cucerit, joi la Tokyo, titlul olimpic la kata, primul din istoria karate-ului, înscris în programul Jocurilor Olimpice de la Tokyo, impunându-se în finala de la Nippon Budokan în faţa japonezei Kiyou Shimizu, medaliată cu argint, cu 28,06 puncte la 27,88, informează agenţia EFE.

Medaliile de bronz au revenit reprezentantei Hong Kong-ului, Mo Sheung Grace Lau, şi italiencei Viviana Bottaro.

Sandra Sanchez Jaime, în vârstă de 39 de ani, a câştigat de cinci ori titlul de campioană europeană şi un titlu de campioană mondială în 2018, când a învins-o în finală tot pe Shimizu.

Karate-ul nu va figura şi în programul Jocurilor Olimpice din 2024 de la Paris.
AGERPRES (AS/autor: Vlad Constantinescu, editor: Mihai Ţenea, editor online: Anda Badea)


populare
astăzi

1 Foarte interesant ce spune omul ăsta despre Nicușor Dan...

2 Citiți și voi ce a văzut un pilot american de F-15 în Iran...

3 BREAKING Becali dezvăluie că Simion i-a promis președintelui Nicușor Dan că-l votează pe Veștea

4 BREAKING În ședința PNL s-a decis doar schimbarea președinților a 12 filiale de partid, toți din tabăra puciștilor

5 O nouă „realizare” marca Bolojan: Carburanții continuă să se scumpească în România, deși prețul petrolului scade