JO 2020 - Tenis de masă: Ovidiu Ionescu şi Bernadette Szocs au pierdut în sferturi la dublu mixt

Perechea română Ovidiu Ionescu/Bernadette Szocs a fost învinsă de cuplul chinez Xin Xu/Shiwen Liu cu 4-0 (11-6, 11-1, 11-6, 12-10), duminică, în sferturile de finală ale probei de dublu mixt în turneul de tenis de masă, la Jocurile Olimpice de la Tokyo.

Campionii mondiali din 2019 şi principalii favoriţi la medalii la Tokyo au obţinut victoria după 30 de minute.

Ionescu şi Szocs au împreună o medalie de bronz la Europenele din 2016, de la Budapesta, precum şi una de argint la Jocurile Europene din 2019. La Tokyo ei vor ocupa locul 5 în clasamentul final.

Ovidiu Ionescu va continua la simplu, duminică avându-l adversar pe brazilianul Gustavo Tsuboi în turul al doilea (10:15).

La Tokyo, România participă cu echipa feminină (Daniela Dodean-Monteiro, Bernadette Szocs, Elizabeta Samara), cu Bernadette Szocs (simplu, dublu mixt), Elizabeta Samara (simplu) şi Ovidiu Ionescu (simplu, dublu mixt).
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Irina Giurgiu)


populare
astăzi

1 Mafia Nordis contraatacă / Laura Vicol îi face plângere penală lui Siegfried Mureșan: „Acest aservit străinilor mă amenință”

2 „Acum două luni fugea de funcția de premier, acum și-o dorește. A dus PSD la 13%”

3 O influenceriță, refuzată la îmbarcare de Lufthansa din cauza ținutei: „Ești dezbrăcată”

4 Cum afli exact când te poți pensiona. Calculatorul CNPP care arată vârsta de pensionare actualizată

5 Ingredientul care ajută digestia, scade colesterolul și reglează glicemia natural rapid. Opt beneficii cheie