JO 2022 - Schi alpin: Suedeza Sara Hector, victorioasă în proba de slalom uriaş; Maria Constantin, locul 45

Sportiva suedeză Sara Hector şi-a justificat statutul de favorită a probei de slalom uriaş, pe care a câştigat-o luni, în concursul de schi alpin din cadrul Jocurilor Olimpice de iarnă de la Beijing, în timp ce românca Maria Constantin s-a clasat pe locul 45.

Sara Hector, care se afla în fruntea clasamentului după prima manşă, s-a impus cu timpul de 1 min 55 sec 69/00, fiind urmată de italianca Federica Brignone, la 28/100, şi de elveţianca Lara Gut-Behrami, la 72/100.

Hector şi-a trecut în palmares, la 29 de ani, cel mai important titlu din carieră, după ce în urmă cu patru ani, la PyeongChang, s-a clasat pe locul 10, iar cel mai bun rezultat individual al său la un Campionat Mondial a fost locul 7 la slalom uriaş, în 2019. În această iarnă, scandinava a fost fără rival la slalom uriaş, obţinând trei victorii în Cupa Mondială.

Brignone a adăugat argintul olimpic după ce în urmă cu patru ani, în Coreea de Sud, obţinuse bronzul în această probă.

Campioana mondială en titre, Lara Gut-Behrami, s-a mulţumit cu bronzul, după ce a avut o primă manşă mai slabă (locul 8), dar a reuşit cel mai bun timp din a doua.

Americanca Mikaela Shiffrin, deţinătoarea titlului, a abandonat în prima manşă după ce a lovit şapte porţi, la fel cum s-a întâmplat şi cu italianca Marta Bassino.

''E o imensă decepţie, nu mai vorbesc de medalie. Ziua s-a încheiat înainte de a începe'', a comentat Shiffrin la zona mixtă.

Tripla laureată a Marelui Glob de Cristal nu mai fusese eliminată de la un slalom uriaş din 23 ianuarie 2018.

Debutanta Maria Ioana Constantin (21 ani) a încheiat pe locul 45, la 22 sec 81/100 de învingătoare, după ce se afla pe 50 la finalul primei manşe. La competiţie au luat startul 82 de schioare, 49 încheind ambele manşe.

Maria Constantin va lua startul şi în proba de slalom.

România participă cu 21 de sportivi la JO 2022, la şapte discipline sportive: sanie, bob, schi alpin, schi fond, sărituri cu schiurile, biatlon şi patinaj viteză.