Joseph Blatter candidează pentru un al cincilea mandat la preşedinţia FIFA: Misiunea mea nu s-a terminat

Preşedintele FIFA, Joseph "Sepp" Blatter, a anunţat că va candida pentru un al cincilea mandat la şefia forului fotbalistic internaţional în 2015.

Joseph Blatter candidează pentru un al cincilea mandat la preşedinţia FIFA: Misiunea mea nu s-a terminat (Imagine: Mediafax Foto/AFP)

Într-un interviu publicat vineri de cotidianul elveţian Blick, Blatter a spus că misiunea sa la şefia FIFA nu s-a încheiat.

"Candidez din nou. Mandatul meu se încheie, dar misiunea mea nu s-a terminat", a declarat Blatter.

Elveţianul, care a împlinit 78 de ani la 10 martie, conduce FIFA din 1998.

Francezul Jerome Champagne, în vârstă de 55 de ani, fost vicepreşedinte al organizaţiei, a fost primul care şi-a anunţat candidatura la alegerile din 2015.

Preşedintele UEFA, Michel Platini, în vârstă de 58 de ani, a afirmat că va anunţa dacă va candida după Cupa Mondială din Brazilia. Platini este considerat ca fiind singurul candidat care l-ar putea învinge pe Blatter.

Sursa: mediafax.ro


populare
astăzi

1 BREAKING Guvernul Veștea, girat de președintele Nicușor Dan, a picat în Parlament

2 Hopa, ce avem noi aici?

3 O informație interesantă

4 Așa arată un maimuțoi al păpușarilor...

5 Ucraina îl umilește din nou pe Putin. Inovațiile ucrainenilor erodează avantajul numeric al Rusiei