Juan Guaido doreşte declararea stării de urgenţă în Venezuela

Juan Guaido doreşte declararea stării de urgenţă în Venezuela

Autoproclamatul preşedinte interimar venezuelean Juan Guaido doreşte declararea stării de urgenţă în Venezuela în legătură cu penele de curent din ţară, relatează luni agenţia DPA.

Adunarea Naţională, aflată sub controlul opoziţiei, ar trebui să declare stare de urgenţă naţională în cadrul unei reuniuni speciale luni, a afirmat duminică Guaido.

În unele zone din ţară nu este energie electrică de joi seara. Restabilirea alimentării cu energie electrică are loc în mod lent şi se confruntă cu întreruperi.

Duminică, preşedintele venezuelean Nicolas Maduro a afirmat că recentele pene de curent din Venezuela reprezintă rezultatul unor atacuri cibernetice din partea SUA şi că administraţia sa acţionează pentru soluţionarea problemei.

''Sistemul naţional de electricitate a fost ţinta mai multor atacuri cibernetice, ce au dus la căderea lui şi la eşuarea mai multor tentative de reconectare la nivel naţional'', a declarat Maduro pe Twitter. ''Cu toate acestea, depunem mari eforturi pentru restabilirea, în următoarele ore, a alimentării cu energie electrică în mod stabil şi definitiv'', a adăugat el.

Aceasta nu este prima dată când Maduro dă vina pe puteri străine pentru frecventele căderi ale reţelei de energie electrică. Opoziţia, pe de altă parte, a invocat drept cauze neglijenţa, corupţia şi managementul defectuos.AGERPRES


populare
astăzi

1 „O gașcă de ticăloși se luptă cu altă gașcă de ticăloși” / Unul dintre cei mai cunoscuți jurnaliști români are o părere diferită față de ce se întâmplă …

2 VIDEO De urmărit acest dialog picant între „Blonda lui Coldea” și Marian Ceaușescu

3 Un articol care dă fiori... / Ceva aproape inexplicabil se întâmplă în SUA...

4 De citit / Andrei Caramitru despre ce se întâmplă: Obiectivul e să fie totul furat

5 Sexul în avion, doar un mit? / Și un lucru pe care îl fac pasagerii, iar stewardeselor le place în secret