Jucătorii albanezi vor primi paşapoarte diplomatice după succesul istoric cu România

Albania a stabilit două borne istorice în meciul cu România: primul gol şi prima victorie din istoria naţionalei la Campionatul European. Guvernul Albaniei a reacţionat după succesul de la EURO: va acorda paşapoarte diplomatice jucătorilor lui De Biasi.

"Ei sunt ambasadori ai acestei ţări, dar fără paşapoarte! Premierul va suplimenta numărul paşapoartelor diplomatice, special pentru aceşti jucători", a declarat Armand Duka, preşedintele Federaţiei Albaneze de Fotbal imediat după încheierea meciului cu România.

De asemenea, banii pe care UEFA îi va acorda federaţiei pentru prestaţia de la EURO vor fi împărţiţi între fotbalişti. Pentru a afla dacă va merge sau nu în optimile de finală ale Campionatului european, jucătorii albanezi trebuie să aştepte până miercuri, când se vor încheia meciurile din faza grupelor.

Sursa: mediafax.ro


populare
astăzi

1 „Asta ar fi Armaghedonul” / 4,5 milioane de americani, surprinși de mesaj după ce un senator SUA a scris că Trump a pierdut controlul

2 Așa o fi?

3 Operațiunea urmează să înceapă de duminică / PSD forțează plecarea lui Bolojan și a USR din Guvern: „Nu se mai poate cu ei. Bolojan e totuna cu USR”

4 „Strălucirea a dispărut” / Visul Dubai se prăbușește: turiștii și investitorii fug, iar paradisul miliardarilor rămâne cu hoteluri, mall-uri și plaje ap…

5 Fostul prezentator Fox News Tucker Carlson susține că CIA i-ar fi citit mesajele cu Iranul și că încearcă să-l transforme în „agent străin”