Jucătorii albanezi vor primi paşapoarte diplomatice după succesul istoric cu România

Albania a stabilit două borne istorice în meciul cu România: primul gol şi prima victorie din istoria naţionalei la Campionatul European. Guvernul Albaniei a reacţionat după succesul de la EURO: va acorda paşapoarte diplomatice jucătorilor lui De Biasi.

"Ei sunt ambasadori ai acestei ţări, dar fără paşapoarte! Premierul va suplimenta numărul paşapoartelor diplomatice, special pentru aceşti jucători", a declarat Armand Duka, preşedintele Federaţiei Albaneze de Fotbal imediat după încheierea meciului cu România.

De asemenea, banii pe care UEFA îi va acorda federaţiei pentru prestaţia de la EURO vor fi împărţiţi între fotbalişti. Pentru a afla dacă va merge sau nu în optimile de finală ale Campionatului european, jucătorii albanezi trebuie să aştepte până miercuri, când se vor încheia meciurile din faza grupelor.

Sursa: mediafax.ro


populare
astăzi

1 Mafia Nordis contraatacă / Laura Vicol îi face plângere penală lui Siegfried Mureșan: „Acest aservit străinilor mă amenință”

2 „Acum două luni fugea de funcția de premier, acum și-o dorește. A dus PSD la 13%”

3 Atacul iranian devastator asupra bazei navale americane din Bahrain: Noi dezvăluiri despre pagube și o reconsiderare strategică a SUA

4 Eugen Tomac explică de ce Nicușor Dan este considerat „pesedist”

5 Intensificarea atacurilor ucrainene în Crimeea ocupată duce la declararea stării de urgență