Judecați voi/Restaurantele din România au început să aplice „taxa Covid-19”

După modelul țărilor din Vest sau SUA, unii patroni de restaurante din România au intrus aşa numita „taxă de coronavirus”.

Taxa este practicată în SUA, dar a fost preluată și de o serie de ţări europene, spre exemplu Danemarca.

Patronul restaurantului care şi-a taxat clienţii cu 5 lei - taxa COVID-19 - a declarat pentru  economica.net : „Am pus-o din cauza costurilor de distanţare socială ale restaurantului. Şi pentru că toată lumea făcea aşa. Şi celelalte restaurante, şi dentiştii”.

Administraţia Naţională de Administrare Fiscală spune că taxa nu are niciun suport legal. „Taxa aceasta nu are niciun suport legal. Poate fi considerată un cost comercial, ca toate celelalte, preţul unui serviciu. Bineînţeles, atâta timp cât este comunicat clientului din capul locului şi nu este aruncat la final, fără ştiinţa lui, pentru că atunci poate intra în aria Protecţia Consumatorului”, au declarat pentru sursa citată surse ANAF.



populare
astăzi

1 Document exploziv / Citiți asta, nu ar fi exclus ca de aici să i se fi tras lui Bolojan...

2 Întâmplarea asta cu locul de parcare s-a petrecut la SNSPA, cuibarul de „jmecheri” pentru România...

3 Vârsta de pensionare pentru mame, redusă: Câți ani se scad în funcție de numărul copiilor

4 Rușii au ucis-o pe șefa comunicațiilor strategice ucrainene, Valentina Savițka

5 Uite o chestie interesantă, care spune multe despre lumea în care am ajuns să trăim...