Judecați voi/Restaurantele din România au început să aplice „taxa Covid-19”

După modelul țărilor din Vest sau SUA, unii patroni de restaurante din România au intrus aşa numita „taxă de coronavirus”.

Taxa este practicată în SUA, dar a fost preluată și de o serie de ţări europene, spre exemplu Danemarca.

Patronul restaurantului care şi-a taxat clienţii cu 5 lei - taxa COVID-19 - a declarat pentru  economica.net : „Am pus-o din cauza costurilor de distanţare socială ale restaurantului. Şi pentru că toată lumea făcea aşa. Şi celelalte restaurante, şi dentiştii”.

Administraţia Naţională de Administrare Fiscală spune că taxa nu are niciun suport legal. „Taxa aceasta nu are niciun suport legal. Poate fi considerată un cost comercial, ca toate celelalte, preţul unui serviciu. Bineînţeles, atâta timp cât este comunicat clientului din capul locului şi nu este aruncat la final, fără ştiinţa lui, pentru că atunci poate intra în aria Protecţia Consumatorului”, au declarat pentru sursa citată surse ANAF.



populare
astăzi

1 Mafia Nordis contraatacă / Laura Vicol îi face plângere penală lui Siegfried Mureșan: „Acest aservit străinilor mă amenință”

2 „Acum două luni fugea de funcția de premier, acum și-o dorește. A dus PSD la 13%”

3 Atacul iranian devastator asupra bazei navale americane din Bahrain: Noi dezvăluiri despre pagube și o reconsiderare strategică a SUA

4 Eugen Tomac explică de ce Nicușor Dan este considerat „pesedist”

5 Intensificarea atacurilor ucrainene în Crimeea ocupată duce la declararea stării de urgență