Judecătoarea Lia Savonea, singura admisă pentru Curtea Supremă în urma interviului de la CSM

Judecătoarele Lia Savonea este singura candidată care a fost admisă la interviu pentru postul de judecător la Înalta Curte de Casație. În urmă cu o zi, aceasta și Lucreţia Albertina Postelnicu au reușit să treacă de faza evaluării deciziilor judecătoreşti.

La faza de evaluare, Lia Savonea a obţinut cel mai mare punctaj, 48 din 50 de puncte posibile, deşi ea este autoarea unei sentinţe controversate. În 2015, împreună cu judecătorul Daniel Grădinau de la Curtea de Apel Bucureşti (actual şef al CSM), Savonea a condamnat un bărbat la doar 8 luni de închisoare cu suspendare pentru act sexual cu un minor, justificând că fetița și-a dat consimțământul.


populare
astăzi

1 DOCUMENTE Iese fum fără foc? / Noi amănunte despre „cuibul porumbeilor” Docuz / Ciolacu

2 Bolojan, mesaj de ultima oră...

3 SURSE Nicușor Dan vrea premier tehnocrat

4 Cine a ajuns să „șurubărească” România, oameni buni...

5 Nu se întrevede niciun compromis / Culisele negocierilor de la Cotroceni. Grindeanu l-a amenințat pe președinte cu CCR