Judecător la Înalta Curte, eliberat din funcţie de preşedintele Iohannis

Preşedintele Klaus Iohannis a semnat, miercuri, decretele de eliberare din funcţie a şase magistraţi, între care se numără Silvia Cerbu de la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie (ICCJ).

Silvia Cerbu a făcut parte din completul 3 penal al ICCJ, căruia i-au fost repartizate anul trecut dosarele lui Toni Greblă, Călin Popescu-Tăriceanu şi Elena Udrea (contestaţie în anulare). Anul acesta, ea a făcut parte din completul 2 penal ca supleant.

Preşedintele Klaus Iohannis a mai semnat decrete de eliberare din funcţie pentru: Victoria Văduva - judecător la Tribunalul Teleorman, Sanda Frunză - judecător la Curtea de Apel Suceava, Lucreţia Teleky - procuror în cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul pentru Minori şi Familie Braşov şi Eugen Citirigă - procuror la Parchetul de pe lângă Judecătoria Topliţa.

Toţi aceşti magistraţi au fost eliberaţi din funcţie ca urmare a pensionării.

Tot miercuri, şeful statului a semnat decretul privind eliberarea din funcţia de judecător la Tribunalul Ilfov a Antoanelei Florescu ca urmare a demisiei. Ea fusese numită în funcţie pe 1 septembrie. AGERPRES


populare
astăzi

1 Printr-un mesaj dubios, rușii îi transmit din Luxemburg lui Mircea Geoană că nu l-au uitat

2 Festivalul prostiei în PSD, în plină desfășurare / O filială județeană PSD a votat în unanimitate pentru un guvern fără Ilie Bolojan și fără USR

3 Noi amănunte de la festivalul prostiei din PSD / Ce ar pune la cale Grindeanu, „știuca” politicii românești...

4 BREAKING Iranul a lovit două dintre cele mai mari fabrici de aluminiu din lume și amenință acum universitățile americane din Golf

5 Românca din Italia care a fugit cu lozul de 500.000 de euro și-a sunat partenerul: „Mi-a spus că termină munca și că se întoarce acasă”