Judecători eliberaţi din funcţie de preşedintele Iohannis

Preşedintele Klaus Iohannis a semnat vineri decretele de eliberare din funcţie a zece judecători.

Potrivit unui comunicat al Administraţiei Prezidenţiale, au fost eliberaţi din funcţia de judecători:

* Adina Puşcaş de la Judecătoria Caransebeş

* Diana Buşcă de la Tribunalul Timiş

* Felicia Nicoleta Păun de la Tribunalul Buzău

* Ileana Apopi de la Judecătoria Fălticeni

* Diana Platon de la Judecătoria Iaşi

* Alexandrina-Ioana Nan de la Tribunalul Cluj

* Monica Istrate de la Curtea de Apel Timişoara

* Cristina Daniela Herciu de la Judecătoria Hunedoara

* Daniela Aionesei de la Tribunalul Botoşani

* Cristina Bugnar de la Judecătoria Bolintin Vale.

Nouă magistraţi au fost eliberaţi din funcţie în urma pensionării, iar Cristina Daniela Herciu ca urmare a demisiei.

Tot vineri, şeful statului a semnat decretul pentru supunerea spre ratificare Parlamentului a Acordului între România şi Ungaria privind protecţia reciprocă a informaţiilor clasificate, semnat la Bucureşti, la 3 octombrie 2018. AGERPRES


populare
astăzi

1 Foarte interesant ce spune omul ăsta despre Nicușor Dan...

2 Citiți și voi ce a văzut un pilot american de F-15 în Iran...

3 BREAKING Becali dezvăluie că Simion i-a promis președintelui Nicușor Dan că-l votează pe Veștea

4 Eșecul cabinetului Veștea în Parlament: Câștigători, perdanți și scenarii politice post-vot

5 Gelu Duminică, după eșecul Guvernului Veștea: «Culmea ironiei e să vezi trădătorii cum sunt trădaţi»