Judo: Loredana Ohâi, învinsă în optimile turneului Grand Slam de la Taşkent

Sportiva română Loredana Ohâi s-a oprit în optimile de finală ale cat. 57 kg, vineri, la Grand Slam-ul de judo de la Taşkent (Uzbekistan), după ce a fost învinsă de taiwaneza Chen-Ling Lien.

Ohâi a intrat direct în turul al doilea, în care a dispus de Sevara Nişanbaeva (Kazahstan).

La cat. 48 kg, Monica Ungureanu, care a câştigat săptămâna trecută aurul la Openul European de la Praga, a pierdut în primul tur în faţa italiencei Francesca Milan.

România participă cu şase sportivi la acest turneu, ceilalţi patru fiind Ştefania Adelina Dobre (cat. 63 kg), Alexandru Raicu (cat. 73 kg), Marcel Cercea (cat. 81 kg) şi Vlăduţ Simionescu (cat. +100 kg).

La competiţie s-au înscris 497 de judoka din 71 de ţări, 296 la masculin şi 201 la feminin.
AGERPRES (AS-autor: Mihai Ţenea, editor: Mihai Dragomir, editor online: Irina Giurgiu)

3 Da, are 60 de ani și s-a calificat la concursul național de frumusețe Miss Argentina...