Judo: România a încheiat Europenele de la Praga cu o singură medalie, argintul Andreei Chiţu

România a încheiat Campionatele Europene de judo pentru seniori de la Praga cu o singură medalie, argintul obţinut de Andreea Chiţu la cat. 52 kg.

Ultimii trei sportivi români care au intrat în competiţie sâmbătă au pierdut încă din fazele preliminare.

La cat. 90 kg, Alex Creţ, medaliat cu argint la Europenele de juniori, la începutul lunii, a fost învins în primul tur de polonezul Tomasz Szczepaniak.

Eduard Şerban, care a cucerit bronzul european la juniori şi tineret luna aceasta, a pierdut în turul al doilea la cat. 100 kg, în faţa germanului Karl-Richard Frey.

Luca Kunszabo a pierdut la rândul său meciul de debut, în optimile cat. +100 kg, în faţa georgianului Guram Tuşişvili, fost campion mondial.

România a participat cu 13 judoka la Europenele de la Praga, opt la masculin şi cinci la feminin.
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Andreea Lăzăroiu, editor online: Andreea Lăzăroiu)


populare
astăzi

1 Mafia Nordis contraatacă / Laura Vicol îi face plângere penală lui Siegfried Mureșan: „Acest aservit străinilor mă amenință”

2 „Acum două luni fugea de funcția de premier, acum și-o dorește. A dus PSD la 13%”

3 O influenceriță, refuzată la îmbarcare de Lufthansa din cauza ținutei: „Ești dezbrăcată”

4 Eugen Tomac explică de ce Nicușor Dan este considerat „pesedist”

5 Atacul iranian devastator asupra bazei navale americane din Bahrain: Noi dezvăluiri despre pagube și o reconsiderare strategică a SUA