Jumătate dintre britanici susţin organizarea unui referendum referitor la un acord privind Brexit-ul (sondaj)

Jumătate dintre britanici susţin organizarea unui referendum pentru a alege între ieşirea ţării din Uniunea Europeană cu un acord pe care Londra l-ar putea încheia cu Bruxelles-ul, retragerea din UE fără nici un acord sau rămânerea regatului în blocul comunitar, a relatat luni Sky News, referindu-se la un sondaj propriu, relatează agenţia Reuters.

Sondajul arată că 40% se opun organizării unui astfel de referendum, în timp ce 10% spun că nu ştiu.

Dintre persoanele intervievate, 48% preferă ca ţara să nu iasă din Uniunea Europeană, în timp ce 27% vor ca regatul să părăsească blocul comunitar fără nici un acord.

De asemenea, 13% s-au pronunţat în favoarea încheierii unui acord între Londra şi Bruxelles pentru ieşirea Regatului Unit din UE. AGERPRES


populare
astăzi

1 Anomalia de țară în care am ajuns să trăim...

2 Așa o fi?

3 Cel mai eficient denunțător al DNA de anul trecut...

4 VIDEO Kennedy Jr / „Vaccinurile anti-Covid nu au fost dezvoltate de Moderna și Pfizer ci de subcontractanți din armată”

5 De citit...