Junioarele U15 şi juniorii U19 la tenis de masă sunt noii campioni ai Europei

Tenismenii români au jucat trei finale (la fete U 15, fete U19 şi băieţi U19) din patru, câştigând două dintre ele.

Echipa de Junioare II (U15), formată din Bianca Mei-Roşu, Alesia Sferlea, Cristina Sîngeorzan, Andreea Jifcu, este noua campioană a Europei. Fetele au învins cu scorul de 3-2 echipa Poloniei.

Juniorii 1 (U19) au câştigat tot cu scorul de 3-2 şi tot împotriva Poloniei. Noii campioni la această categorie sunt: Darius Movileanu, Iulian Chiriţa, Eduard Ionescu, Andrei Istrate, Dragoş Bujor.

Echipa de fete U19, care în 2021 a câştigat finala europeană, a încheiat competiţia pe locul II. Vicecampioanele sunt: Ioana Sîngeorzan, Elena Zaharia, Camelia Mitrofan, Evelyn Ungvari, Andrea Teglas.

Juniorii României au jucat trei din cele patru finale pe echipe ale Campionatului European de Juniori care se desfăşoară, în perioada 6-15 iulie, la Belgrad.

Antrenorii fetelor sunt Anamaria Sebe, Elena Sebe, Mihaela Steff, Viorel Filimon, Alexandru Dincă şi Bogdan Albescu, băieţii fiind pregătiţi de Mădălin Ionaşcu şi Emilian Bulbuc.

Parcursul sportivilor români poate fi consultat AICI.

Echipa

1 Un text dur și fără perdea despre ce se întâmplă acum în Ucraina și în „lumea civilizată”

2 Dezvăluiri despre culisele unor negocieri secrete care ar fi putut termina demult războiul din Ucraina / Putin și Zelenski au fost dispuși să ia în cons…

3 Hărți care dau fiori / Victoria Rusiei în Ucraina ar avea consecințe devastatoare pentru apărarea NATO. România, printre țările aflate în pericol