Kazahstan / alegeri: Aproape 1.000 de persoane au primit pedepse cu închisoarea sau alte sancţiuni după manifestaţii

Aproape 1.000 de persoane au primit pedepse cu închisoarea sau alte sancţiuni în Kazahstan, în urma protestelor care au avut loc după alegerile prezidenţiale de duminică, a anunţat joi justiţia din această ţară din Asia Centrală, relatează AFP şi app.

''Pentru participarea la manifestaţii neautorizate şi nerespectarea instrucţiunilor poliţiei, 957 de persoane au fost condamnate. Dintre acestea, 670 au fost plasate în detenţie, 115 au primit amenzi şi 172 au primit avertisment ", a anunţat Parchetul general kazah, potrivit unui comunicat.

Proteste au avut loc duminică la Nursultan (fostă Astana), capitală şi cel mai mare oraş al Kazahstanului, în contextul primelor alegeri prezidenţiale organizate după trei decenii. Oamenii au manifestat împotriva a ceea ce ai consideră a fi "un regim dinastic", în condiţiile în care Kasîm-Jomart Tokaev a fost numit succesor al său de Nursultan Nazarbaev.

Liderul unei mişcări interzise a opoziţiei, denumită Alegerea democratică a Kazahstanului, Muhtar Abliazov, le-a cerut susţinătorilor săi să iasă în stradă, potrivit unui video postat pe pagina sa de Instagram. AGERPRES


populare
astăzi

1 Tânăra de 28 de ani care a câștigat peste 680.000 de euro la Joker și-a ridicat premiul: „Pentru mine este un nou început”

2 „Nu mor caii când vor câinii” / Mesaj ciudat al Ioanei Dogioiu

3 Calculul defensiv de la Cotroceni. De ce a riscat Nicușor Dan un conflict major cu Ilie Bolojan pentru desemnarea lui Adrian Veștea

4 Cu cine a ajuns să se alieze onestul Nicușor Dan pentru a „salva” România...

5 Răsturnare de situație pe scena politică?