Kim Jong Un a plecat spre Rusia pentru întâlnirea cu preşedintele Vladimir Putin

Liderul nord-coreean Kim Jong Un a plecat miercuri dimineaţă spre Siberia pentru a participa la primul său summit cu preşedintele rus, Vladimir Putin, a anunţat agenţia oficială nord-coreeană, KCNA, transmite AFP.

Kim Jong Un a părăsit Phenianul "la bordul unui tren privat miercuri în zori pentru o vizită în Rusia", potrivit KCNA.

Va fi prima întâlnire a liderului comunist cu un şef de stat străin după cel de-al doilea summit cu preşedintele american, Donald Trump, care s-a soldat, în februarie, la Hanoi, cu un eşec răsunător.AGERPRES


populare
astăzi

1 Hopa, ce avem noi aici?

2 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

3 Țața convertită la politică, gest de doi lei la adresa „noului dușman al poporului”

4 O informație interesantă

5 Asta e România onestului Nicușor Dan?