Kim Jong Un se referă pentru prima dată oficial la un "dialog" cu Washingtonul (KCNA)

Liderul nord-coreean, Kim Jong Un, s-a referit pentru prima dată în public la un "dialog" cu Statele Unite în timp ce se precizează un summit între preşedintele american, Donald Trump, şi Kim, a transmis marţi agenţia oficială nord-coreeană, KCNA, scrie AFP.


Foto: (c) KCNA/via Reuters


Kim Jong Un a prezentat un raport în faţa unor înalţi responsabili ai partidului unic "asupra situaţiei din Peninsula Coreeană", incluzând "perspectiva dialogului între Statele Unite şi RPDC (acronimul oficial al Coreii de Nord), potrivit KCNA, la scurt timp după ce preşedintele american anunţase luni că istorica sa întâlnire cu Kim va avea loc "în mai sau la începutul lui iunie" .


Foto: (c) KCNA/via Reuters


De asemenea, este pentru prima dată când agenţia oficială nord-coreeană face aluzie la un summit cu Statele Unite, însă fără să menţioneze explicit ori să citeze numele lui Donald Trump.

Phenianul nu a confirmat niciodată oficial propunerea sa discuţii cu Casa Albă privind denuclearizarea Peninsulei Coreene, transmisă la Washington de un emisar al Seulului.AGERPRES


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

3 Negocieri guvernamentale la Vila Lac: Bolojan, Fritz și Kelemen au plecat, Grindeanu a rămas

4 VIDEO Cutremure violente în Venezuela, primele estimări vorbeau de peste 100.000 de morți

5 Alegeri anticipate în România: Fostul judecător CCR Petre Lăzăroiu explică mecanismul dizolvării Parlamentului